Centriniai pašto rūmai
Nuotr. Norbert Tukaj

4. Centriniai pašto rūmai

Pasižymėti

Autoriai

Architektas: Klaudijus Dušauskas-Duž; inžinierius: Anatolijus Rozenbliumas, 1939 m.

Apie pastatą

Centriniai pašto rūmai yra vienas ryškiausių Šiaulių modernizmo architektūros pavyzdžių. Pastato architektas Klaudijus Dušauskas-Duž – baltarusių tautinio atgimimo veikėjas ir vienas iš naujos kartos moderniosios architektūros kūrėjų tarpukario Lietuvoje. Statinys Šiauliuose buvo penktasis architekto Lietuvoje suprojektuotas paštas: pagal jo projektus jau buvo pastatytos pašto įstaigų buveinės Raseiniuose, Zarasuose, Nidoje ir Šančiuose. Be to, pastato konstrukcijas projektavo žymus to meto inžinierius Anatolijus Rozenbliumas, kuris prisidėjo ir prie inovatyvių Kauno centrinio pašto sprendinių.

Naujieji pašto rūmai buvo suprojektuoti vietoje miško medžiagų sandėlio ir tuo metu buvo didžiausias pastatas Šiauliuose. Pastato dydį lėmė pašto institucijai teikta reprezentacinė svarba ir numatytas ketinimas pastate sutalpinti paštą, telefoną ir telegrafą – sparčiai besivystančias komunikacines technologijas. 1939 m. rudenį pirmame ir antrame pastato aukštuose įsikūrė apie 150 Šiaulių pašto, telefono ir telegrafo įstaigos darbuotojų, o trečiajame laikinai įsikūrė iš Klaipėdos perkeltas Prekybos institutas – vienintelė Šiaulių aukštoji mokykla tarpukariu.

Erdvus triaukštis L raidės plano pastatas harmoningai įsilieja į Aušros alėją. Pašto fasade išryškintas granitinis masyvus cokolis, įėjimo portalas. Pastato viduje taip pat justi modernizmas: klientų aptarnavimo salės erdvė ir struktūra itin primena Kauno centrinį paštą. Sovietmečiu atliekant vidaus rekonstrukciją, interjero struktūra išsaugota, o pastato paskirtis per visą jo istoriją nepakito.

Grįžti

Adresas

Aušros alėja 42

Kaip nuvykti

Artimiausia stotelė - Pašto st.

Lankymo laikas

2022 m. rugsėjo 24 d. 10:00–19:00
2022 m. rugsėjo 25 d. 10:00–17:00

Ekskursijos vyksta kas 30 min., ekskursijos trukmė – 60 min. Paskutinė ekskursija šešt. 19:00 val. ir sekm. 17:00 val.

Išankstinė registracija nereikalinga. Patekimas į pastatus gyvos eilės principu.
Tikėtinas žmonių kiekis: vidutinis.
  • 25