Vila „Komoda“
Nuotrauka N. Tukaj

12. Vila „Komoda“

Pasižymėti

Autoriai

Architektas: Marijanas Tolvinskis, metai nežinomi. Rekonstravimo inžinierius: Pranas Morkūnas, 1933 m. Kapitalinio remonto architektai: Vytautas Baškys ir Vytautas Paulionis, 2015 m.

Apie pastatą

Vilos „Komoda“ istorija siekia XIX a. Jos priešistorė mena tuometinius žymios ir reikšmingos Tiškevičių giminės istoriją. Pastatyti dviejų aukštų itališko neorenesanso stiliaus vilą su terasa ant stogo užsakė Palangos grafas Feliksas Tiškevičius. Vila „Komoda“ originaliai pastatyta XIX pabaigoje. Manoma, jog pastatas buvo vieno brolio dovana kitam.

Istorikai mano, jog vilos projektą parengė italų architektas Leonardo Marconi. Tikima, jog Marconi pardavė „Komodos“ projektą užsienyje. Identiškai atrodanti vila šiuo metu stovi Monake, Prancūzijoje. Ji priklausė „Chanel“ aukštosios mados namų dizaineriui Karl Lagerfeld.

Skirtingai nei kitos tuo metu pastatytos vilos, „Komoda“ buvo sukonstruota iš akmens mūro (vienas pirmųjų mūrinių pastatų Palangoje), o ne medžio. Tai „Komodai” padėjo išlikti iki šių dienų.

Vilos „Komoda“ vardo šaknys slypi unikalioje jos formoje, primenančioje medinį baldą su stalčiais – komodą.

Tarpukaryje vila buvo rekonstruota – pagal inžinieriaus Prano Morkūno parengtą projektą įrengtas šlaitinis stogas. Per II pasaulinį karą „Komoda“ ne sykį degė ir nuo tada ji ilgą laiką stovėjo nenaudojama ir apleista.

Dabartiniams savininkams perėmus vilos valdymą, per trejus metus ji buvo pilnai restauruota ir nuo 2018 m. veikia kaip butikinio stiliaus namai su sezoniško maisto restoranu, privačiu prancūzišku sodu bei stogo terasa.

Grįžti

Adresas

Meilės al. 5

Lankymo laikas

2021 m. rugsėjo 11 d. 12:30–19:30
2021 m. rugsėjo 12 d. 10:00–18:00

Ekskursijos vyksta kas 60 min., ekskursijos trukmė – 45 min. Paskutinė ekskursija šešt. 18:30 val. ir sekm. 17:00 val.
  • 10
Išankstinė registracija nereikalinga. Patekimas į pastatus gyvos eilės principu.