PANEVĖŽIO GAMTOS MOKYKLA
Nuotrauka N. Tukaj

1. Panevėžio gamtos mokykla / buv. advokato Česlovo Petraškevičiaus vila

Pasižymėti

Autorius

Architektas: nenustatyta, XX a. 4-ojo deš. pr.

Apie pastatą

Prie kelio į Pasvalį ir Biržus, maždaug už 3-4 kilometrų nuo Panevėžio miesto centro, stovi advokato Česlovo Petraškevičiaus vila. Advokatas sklypą namui statyti įsigijo XX a. trečiajame dešimtmetyje. Namo statybos projektas buvo parengtas 1925 metais, tačiau pastatas iškilo tik ketvirtojo dešimtmečio pradžioje. Vėliau namo teritorijoje pastatyti ir kiti pagalbiniai pastatai.

Česlovo Petraškevičiaus vila yra vertingas medinės architektūros objektas. Turbūt tai vienintelė Lietuvoje dviejų aukštų medinė vila su mansarda ir bokštu. Objektas statytas siekiant jį kuo geriau pritaikyti rekreaciniams poreikiams, kadangi Č. Petraškevičiaus šeima čia gyvendavo tik vasaros metu. Name įrengtas ne vienas balkonas, o prie pagrindinio įėjimo – veranda bei terasa, kurios buvo naudojamos poilsiui. Rekreacijos poreikiams patenkinti tiko ir vilos aplinka – gamtos apsuptis ir šalia įrengtos sporto aikštelės.

Vis dėlto, namu Č. Petraškevičiaus šeima naudojosi vos keletą metų – prasidėjus sovietinei okupacijai pastatas buvo nacionalizuotas. XX a. septintajame dešimtmetyje čia įsikūrė Panevėžio jaunųjų gamtininkų stotis, vėliau tapusi Panevėžio gamtos mokykla. Ji sodyboje veikia iki šiol.

Grįžti

Adresas

Smėlynės g. 171

Kaip nuvykti

Artimiausia stotelė – Smėlynės g.

Lankymo laikas

2020 m. rugsėjo 12 d. 10:00–19:00
2020 m. rugsėjo 13 d. 12:00–16:00

Ekskursijos vyksta kas 30 min., ekskursijos trukmė – 30 min. Paskutinė ekskursija šešt. 18:30 val. ir sekm. 15:30 val.
  • 20
Išankstinė registracija nereikalinga. Patekimas į pastatus gyvos eilės principu.