Luminor Bank AS Lietuvos skyrius, Panevėžio klientų konsultavimo centras / buv. Lietuvos bankas
Nuotrauka N. Tukaj

5. Luminor Bank AS Lietuvos skyrius, Panevėžio klientų konsultavimo centras / buv. Lietuvos bankas

Pasižymėti

Autorius

Architektas: Mykolas Songaila, 1930-1931 m.

Apie pastatą

Šiandien Lietuvos bankas veikia tik dviejuose miestuose – Vilniuje ir Kaune, o tarpukario Lietuvoje jo filialų buvo gerokai daugiau. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje, augant ir plečiantis Lietuvos banko materialinei bazei, Lietuvos miestuose ir miesteliuose pradėti statyti nauji modernūs banko skyrių pastatai. Bankų projektavimo darbai buvo patikėti garsiam to meto architektui Mykolui Songailai. Pastato statyba Panevėžyje prasidėjo 1930 m.

Tai pirmas naujas Lietuvos banko skyriaus pastatas provincijoje. Architektas M. Songaila išradingai apgalvojo pastato planą, nes jo erdvės ir tūris tapo bene didžiausiais šio pastato privalumais. Bankas neišsiskyrė prabanga ir organiškai įsiliejo į miesto erdves. Griežtos, bet kartu santūrios pastato formos atspindi modernizmo estetiką, kuri po truputį skverbėsi į Lietuvos architektų darbus. Tai buvo vienas iš pirmųjų pastatų Panevėžyje, kuris atitiko pasaulinės architektūros tendencijas. Iki šių dienų bankas žinomas dėl išskirtinės klientų aptarnavimo salės, kurios didingumas kiekvienam lankytojui palieka neišdildomą įspūdį. Joje dominuoja pastato išorėje nematomas operacijų salę dengiantis kupolas, kurio pagrindą remia 12 impozantiškų skulptoriaus J. Zikaro sukurtų atlantų skulptūrų. Tačiau pastato interjere yra išlikę ir daugiau originalių ir dėmesio vertų elementų – tai vokiškos seifo durys, teraco laiptai ir kt. Pastato paskirtis nesikeitė nuo ketvirtojo dešimtmečio.

Šis banko pastatas yra vienas iš reikšmingiausių, o architektūriniu požiūriu – vertingiausių tarpukario laikotarpio pastatų Panevėžio mieste.

Grįžti

Adresas

Respublikos g. 56

Kaip nuvykti

Artimiausios stotelės – J. Balčikonio gimnazija, Topolių al.

Lankymo laikas

2020 m. rugsėjo 12 d. 10:00–19:00
2020 m. rugsėjo 13 d. 10:00–18:00

Ekskursijos vyksta kas 30 min., ekskursijos trukmė – 45 min. Paskutinė ekskursija šešt. 18:15 val. ir sekm. 17:15 val.
  • 15
Išankstinė registracija nereikalinga. Patekimas į pastatus gyvos eilės principu.